UW College of the Environment’s units are some of the most well-respected and productive within their fields, and their work ranges from fundamental discoveries to the implementation and evaluation of natural resource solutions. Many College faculty, staff and students are recognized for their contributions through various awards, fellowships, board memberships and prizes.


College of the Environment faculty honors include:

American Academy of Arts and Sciences

  1. James Holton* (Atmospheric Sciences), 1994
  2. John Michael Wallace (Atmospheric Sciences), 1997
  3. Peter Rhines (Oceanography), 1999
  4. Edward Miles* (Marine and Environmental Affairs), 2009
  5. Ray Hilborn (Aquatic and Fishery Sciences), 2010
  6. Jerry Franklin (Environmental and Forest Sciences), 2014
  7. Cecilia M. Bitz (Atmospheric Sciences), 2015

National Academy of Sciences

  1. John Halver* (Aquatic and Fishery Sciences), 1978
  2. Richard J. Reed* (Atmospheric Sciences), 1978
  3. Peter Rhines (Oceanography), 1981
  4. James Holton* (Atmospheric Sciences), 1994
  5. John Michael Wallace (Atmospheric Sciences), 1997
  6. Jody Deming (Oceanography), 2003
  7. Edward Miles* (Marine and Environmental Affairs), 2003
  8. Lynn Riddiford (Friday Harbor Labs), 2010
  9. Eric D’Asaro (Oceanography), 2014
  10. Dennis Hartmann (Atmospheric Science), 2016

American Association for the Advancement of Science

  1. Frieda Taub (Aquatic and Fishery Sciences), 1968
  2. Joost Businger (Atmospheric Sciences), 1981
  3. George Hunt (Aquatic and Fishery Sciences), 1981
  4. Peter Hobbs* (Atmospheric Sciences), 1982
  5. Jerry Franklin (Environmental and Forest Sciences), 1983
  6. Ken Sebens (Friday Harbor Labs), 1986
  7. Ross Heath (Oceanography), 1989
  8. Dennis Hartmann (Atmospheric Sciences), 1992
  9. Charles Simenstad (Aquatic and Fishery Sciences), 1994
  10. Theodore Pietsch (Aquatic and Fishery Sciences), 1996
  11. Stephen Warren (Earth and Space Sciences), 1998
  12. Edward Sarachik (Atmospheric Sciences), 1999
  13. Patricia (Trish) Morse (Friday Harbor Labs), 2000
  14. James Murray (Oceanography), 2000
  15. Donald Grayson (Quaternary Research Center), 2002
  16. Thomas P. Ackerman (Atmospheric Sciences, JISAO), 2003
  17. Lisa Graumlich (Environmental and Forest Sciences), 2003
  18. Norbert Untersteiner* (Atmospheric Sciences), 2004
  19. Edward Miles* (Marine and Environmental Affairs), 2005
  20. Conway Leovy* (Atmospheric Sciences), 2007
  21. Adam Summers (Friday Harbor Labs), 2008
  22. Philip Rasch (Atmospheric Sciences), 2009
  23. Virginia Armbrust (Oceanography), 2011
  24. Robert Houze (Atmospheric Sciences), 2012
  25. Qiang Fu (Atmospheric Sciences), 2015
  26. Richard Feely (Oceanography), 2017
  27. Usha Varanasi (Aquatic and Fishery Sciences), 2017

Washington State Academy of Sciences

  1. Brian Atwater (Earth and Space Sciences), 2008
  2. Joost Businger (Atmospheric Sciences), 2008
  3. John Halver* (Aquatic and Fishery Sciences), 2008
  4. Edward Miles* (Marine and Environmental Affairs), 2008
  5. Peter Rhines (Oceanography), 2008
  6. John Michael Wallace (Atmospheric Sciences), 2008
  7. Ray Hilborn (Aquatic and Fishery Sciences), 2010
  8. Theodore Pietsch (Aquatic and Fishery Sciences), 2010
  9. Thomas Quinn (Aquatic and Fishery Sciences), 2010
  10. Usha Varanasi (Aquatic and Fishery Sciences), 2011
  11. Peter Ward (Earth and Space Sciences), 2011
  12. E. Virginia Armbrust (Oceanography), 2012
  13. Clifford Mass (Atmospheric Sciences), 2012
  14. Bradley Colman (Atmospheric Sciences), 2014
  15. Eric D’Asaro (Oceanography), 2014
  16. Andre Punt (Aquatic and Fishery Sciences), 2014
  17. Cecilia Bitz (Atmospheric Sciences), 2015
  18. Jerry Franklin (Environmental and Forest Sciences), 2016
  19. Dennis Hartmann (Atmospheric Sciences), 2016

American Geophysical Union Fellows

  1. John Delaney (Oceanography), 1995
  2. Brian Awater (Earth and Space Sciences), 1999
  3. Knut Aagaard, (Oceanography) 2000
  4. Marcia Baker (Atmospheric Sciences), 2006
  5. Richard Feely (Oceanography), 2007
  6. David Montgomery (Earth and Space Sciences), 2007
  7. James Murray (Oceanography), 2009
  8. Thomas Ackerman (Joint Institute for the Study of the Atmosphere and Ocean), 2011
  9. Kenneth Creager (Earth and Space Sciences), 2011
  10. Charles Nittrouer (Oceanography), 2011
  11. Jeffrey Richey (Oceanography), 2011
  12. Ed Baker (Oceanography), 2012
  13. Robert Houze (Atmospheric Sciences), 2012
  14. Allan Devol (Oceanography), 2013
  15. Joan Gomberg (Earth and Space Sciences), 2013
  16. Barbara Hickey (Oceanography), 2013
  17. David Battisti (Atmospheric Sciences), 2014
  18. Eric D’Asaro (Oceanography), 2014
  19. Qiang Fu (Atmospheric Sciences), 2014
  20. Christopher S. Bretherton (Atmospheric Sciences), 2015
  21. Ian Joughin (Earth and Space Sciences), 2015
  22. Charles Eriksen (Oceanography), 2016
  23. Deborah Kelley (Oceanography), 2016
  24. Stephen Warren (Atmospheric Sciences), 2016
  25. Bernard Hallet (Earth and Space Sciences)
  26. Dennis Hartmann (Atmospheric Sciences)
  27. Greg Johnson (Oceanography)
  28. Paul Quay (Oceanography)
  29. Philip J. Rasch (Atmospheric Sciences)
  30. Peter Rhines (Oceanography)
  31. Chris Sabine (Oceanography)
  32. John Vidale (Earth and Space Sciences)
  33. John Michael Wallace (Atmospheric Sciences)

Ecological Society of America Fellows

  1. Jerry Franklin (Environmental and Forest Sciences), 2012
  2. Lisa Graumlich (Environmental and Forest Sciences), 2013
  3. Julian Olden (Early Career Fellow; Aquatic and Fishery Sciences), 2013
  4. Julia Parrish (Aquatic and Fishery Sciences), 2016
  5. Chelsea Wood (Aquatic and Fishery Sciences), 2017

Aldo Leopold Leadership Fellows

  1. Lisa Graumlich (Environmental and Forest Sciences), 1999
  2. Dennis Hartmann (Atmospheric Sciences), 1999
  3. Robert Naiman (Aquatic and Fishery Sciences), 1999
  4. Julia Parrish (Aquatic and Fishery Sciences), 2006
  5. Trevor Branch (Aquatic and Fishery Sciences), 2013
  6. Joshua Lawler (Environmental and Forest Sciences), 2013
  7. Julian Olden (Aquatic and Fishery Sciences), 2015

MacArthur Foundation Fellow

  1. David Montgomery (Earth and Space Sciences), 2008

Volvo Environment Prize

  1. Ray Hilborn (Aquatic and Fishery Sciences), 2006

Heinz Foundation Award for the Environment

  1. Jerry Franklin (Environmental and Forest Sciences), 2005
  2. Richard Feely (Oceanography), 2010

Fulbright Fellowships

(since 1998)

  1. Robert Gara (Environmental and Forest Sciences), 1999
  2. Jim Murray (Oceanography), 2003
  3. Dorothy Paun (Environmental and Forest Sciences), 2004
  4. Vlad Kaczynski (Marine and Environmental Affairs), 2006, 2011
  5. David Beauchamp (Aquatic and Fishery Sciences), 2008
  6. Peter Rhines (Oceanography), 2011
  7. Dan Jaffe (Atmospheric Sciences), 2013
  8. Cecilia Bitz (Atmospheric Sciences), 2013
  9. Jody Bourgeois (Earth and Space Sciences), 2016
  10. Michael Carlson (Oceanography), 2016
  11. Michelle Koutnik (Earth and Space Sciences), 2017

NASA New Investigator Program Award

  1. Lyatt Jaegle (Atmospheric Sciences), 2001-2004

Presidential Early Career Awards for Scientists and Engineers

  1. Nathan Mantua (Joint Institute for the Study of the Atmosphere and Ocean, Climate Impacts Group), 2000
  2. Gabriel Vecchi (Joint Institute for the Study of the Atmosphere and Ocean, Atmospheric Science), 2002

White House Champions of Change

  1. Julia Parrish (Aquatic and Fishery Sciences), 2013
  2. Amy Snover (Climate Impacts Group), 2015

*deceased

If you have suggestions or edits for this list, please email coenv@uw.edu